środa, 30 kwietnia 2014

Psy

Pies najlepszy przyjaciel człowieka?



Pies - udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek, opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis .

Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego.

Budowa i wygląd

Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy międzynarodowych naukowców z uniwersytetów Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition, które należą do korporacji Mars, będącej producentem karmy dla psów. Otrzymane wyniki badań odkryły, że cechy fizyczne jak i charakterologiczne są zależne od genotypu. Badania koncentrowały się na wyszukiwaniu niewielkich różnic w materiale genetycznym, 

Zmysły psa

Najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. Zaczyna się nim posługiwać już jako ślepe szczenię. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.
Wzrok- To, co pies zobaczy nie będzie miało dla niego znaczenia, dopóki nie rozpracuje tego węchem i/lub słuchem. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka, a objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies za to dobrze sobie radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.
Słuch -Zmysł słuchu w hierarchii psa stoi za węchem i przed wzrokiem. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek i mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, a zasięg słuchu jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. Odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa.
Dotyk- Wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc.
Smak - Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata

Wiek psa

Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów. Psy żyją przeciętnie 13–14 lat. Najstarszym psem w historii, według Księgi rekordów Guinnessa, był Bluey, który przeżył 29 lat, 5 miesięcy i 7 dni.

Niezrównane zalety - cenne wrodzone umiejętności

Od najdawniejszych czasów psy ras dużych cenione były ze względu na ich niezwykłe cechy użytkowe. Do dziś doskonale sprawdzają się jako psy pasterskie, myśliwskie, ratownicze czy psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Siła, oddanie, wytrzymałość, witalność i piękno... W grupie ras dużych znajdują się przede wszystkim aktywne psy, chętnie współpracujące z człowiekiem, doskonałe w użytkowym czy sportowym szkoleniu.

Wrodzone umiejętności dużych psów


Jak zaopiekować się psem?

Karmienie psa -Psa należy przede wszystkim odpowiednio karmić – różnie w zależności od wieku. Źle zbilansowana dieta może pozbawić naszego pupila energii i przyczynić się do szeregu chorób, o które nie będzie trudno przy osłabionej odporności.
Odpowiednia ilość miejsca i ruchu -To, jakiego psa wybierzemy, powinno korelować z ilością miejsca, jakie będziemy mu w stanie zapewnić. Nie wybierajmy dużego psa do jedno czy dwupokojowego mieszkanka bez ogrodu, bo zarówno zwierzę, jak i my będziemy się czuć niekomfortowo. Duże psy wymagają sporej ilości ruchu – musimy więc pamiętać, aby wychodzić z nimi regularnie na spacery. Ruch jest bardzo ważny, gdyż – tak jak zresztą i w przypadku człowieka – pobudza pracę mięśni, a przez to i wszystkich narządów wewnętrznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w czasie spaceru pies wykonuje swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne – od pierwszych dni powinien wiedzieć, co może robić w domu, a na co nie może sobie pozwolić pod żadnym pozorem.
Regularne wizyty u weterynarza -Z naszym pupilem musimy też regularnie udawać się do weterynarza. Jest to konieczne, jeżeli chcemy, aby pies był zdrowy, zadbany, a także aby nie zapadał na choroby, którymi moglibyśmy się od niego zarazić.
Przegląd sierści i odpowiednia pielęgnacja - Problemem, który często doskwiera psom, są także pchły oraz kleszcze. Jeżeli nasz pies przebywa w domu, musimy pamiętać, aby regularnie go kąpać, czesać, a jeżeli na jego skórze zauważymy pchły, koniecznie sięgnijmy po odpowiedni środek pielęgnacyjny.
Zabawa z psem - Pamiętaj także o tym, aby swojemu psu poświęcać odpowiednią ilość uwagi, aby nie czuł się samotny. To zwierzę stadne, które potrzebuje towarzystwa – jeżeli nie będziesz o tym pamiętać, Twój pupil będzie nieszczęśliwy.

Pies domowy

Pamiętajcie pies to nie zabawka tylko żywa istota !!!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz