środa, 30 kwietnia 2014

Psy

Pies najlepszy przyjaciel człowieka?



Pies - udomowiona forma wilka szarego, ssaka drapieżnego z rodziny psowatych (Canidae), uznawana przez niektórych za podgatunek wilka, a przez innych za odrębny gatunek, opisywany pod synonimicznymi nazwami Canis .

Od czasu jego udomowienia powstało wiele ras, znacznie różniących się morfologią i cechami użytkowymi. Rasy pierwotne powstawały głównie w wyniku presji środowiskowej. Rasy współczesne uzyskano w wyniku doboru sztucznego.

Budowa i wygląd

Różnorodność ras psów, zarówno pod względem budowy, jak i usposobienia, była obiektem badań m.in. grupy międzynarodowych naukowców z uniwersytetów Utah i brytyjskiego Waltham Center for Pet Nutrition, które należą do korporacji Mars, będącej producentem karmy dla psów. Otrzymane wyniki badań odkryły, że cechy fizyczne jak i charakterologiczne są zależne od genotypu. Badania koncentrowały się na wyszukiwaniu niewielkich różnic w materiale genetycznym, 

Zmysły psa

Najważniejszym zmysłem dla psa jest węch. Zaczyna się nim posługiwać już jako ślepe szczenię. Psy poddane odpowiednim szkoleniom wspomagają służby mundurowe w tropieniu i rozpoznawaniu przestępców na podstawie śladów zapachowych zostawionych na miejscu, w którym tamci przebywali. Proces oswajania nowego, młodego psa z nowym właścicielem można przyspieszyć, kładąc mu na legowisko odzież przepojoną zapachem właściciela. Bardzo często zdarza się, że pies podczas nieobecności swego pana kładzie się na jego odzieży.
Wzrok- To, co pies zobaczy nie będzie miało dla niego znaczenia, dopóki nie rozpracuje tego węchem i/lub słuchem. Wzrok psa jest słabszy niż człowieka, a objawia się to mniejszą zdolnością spostrzegania przedmiotów czy osób nieruchomych, a także brakiem widzenia obiektów dwuwymiarowych. Pies za to dobrze sobie radzi w słabym świetle (wspomagając się zmysłem węchu i słuchu). Rasa psa determinuje nie tylko siłę wzroku, lecz także zmysł węchu, słuchu oraz dotyku.
Słuch -Zmysł słuchu w hierarchii psa stoi za węchem i przed wzrokiem. Psy mają znacznie czulszy słuch niż człowiek i mogą słyszeć dźwięki o częstotliwości lub tonacji dla człowieka niesłyszalnej, a zasięg słuchu jest znacznie większy w porównaniu ze słuchem człowieka. Większa czułość słuchu może powodować, że dźwięki o silnym natężeniu będą wywoływały u niego ból. Przyjęto, że psy o uszach stojących lepiej słyszą od kłapouchych. Układając psa należy do niego mówić cicho, ponieważ zakrzyczany czworonóg może z czasem przestać zwracać uwagę na głos swego pana. Odpowiednią modulacją głosu właściciel może skutecznie wpływać na psa.
Dotyk- Wrażenia dotykowe pies odbiera całą powierzchnią ciała. Najważniejsze są dla niego włosy czuciowe (wąsy) nad oczami oraz pod dolną wargą. Wąsy te zwane wibryssami są długie i sztywne. Nie wolno ich strzyc.
Smak - Wrażenia smakowe są uzależnione od wrażeń węchowych. Zmysł ten nie ma dla psa znaczenia w odbieraniu wrażeń otaczającego świata

Wiek psa

Wiek psa określa się m.in. po oględzinach stanu uzębienia oraz ilości siwych włosów na głowie. U psów w wieku ok. 7 lat są widoczne starcia na kłach oraz siekaczach, w 10–12 roku życia następuje wypadanie zębów. Psy żyją przeciętnie 13–14 lat. Najstarszym psem w historii, według Księgi rekordów Guinnessa, był Bluey, który przeżył 29 lat, 5 miesięcy i 7 dni.

Niezrównane zalety - cenne wrodzone umiejętności

Od najdawniejszych czasów psy ras dużych cenione były ze względu na ich niezwykłe cechy użytkowe. Do dziś doskonale sprawdzają się jako psy pasterskie, myśliwskie, ratownicze czy psy asystujące osobom niepełnosprawnym. Siła, oddanie, wytrzymałość, witalność i piękno... W grupie ras dużych znajdują się przede wszystkim aktywne psy, chętnie współpracujące z człowiekiem, doskonałe w użytkowym czy sportowym szkoleniu.

Wrodzone umiejętności dużych psów


Jak zaopiekować się psem?

Karmienie psa -Psa należy przede wszystkim odpowiednio karmić – różnie w zależności od wieku. Źle zbilansowana dieta może pozbawić naszego pupila energii i przyczynić się do szeregu chorób, o które nie będzie trudno przy osłabionej odporności.
Odpowiednia ilość miejsca i ruchu -To, jakiego psa wybierzemy, powinno korelować z ilością miejsca, jakie będziemy mu w stanie zapewnić. Nie wybierajmy dużego psa do jedno czy dwupokojowego mieszkanka bez ogrodu, bo zarówno zwierzę, jak i my będziemy się czuć niekomfortowo. Duże psy wymagają sporej ilości ruchu – musimy więc pamiętać, aby wychodzić z nimi regularnie na spacery. Ruch jest bardzo ważny, gdyż – tak jak zresztą i w przypadku człowieka – pobudza pracę mięśni, a przez to i wszystkich narządów wewnętrznych. Nie bez znaczenia jest także fakt, że w czasie spaceru pies wykonuje swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne – od pierwszych dni powinien wiedzieć, co może robić w domu, a na co nie może sobie pozwolić pod żadnym pozorem.
Regularne wizyty u weterynarza -Z naszym pupilem musimy też regularnie udawać się do weterynarza. Jest to konieczne, jeżeli chcemy, aby pies był zdrowy, zadbany, a także aby nie zapadał na choroby, którymi moglibyśmy się od niego zarazić.
Przegląd sierści i odpowiednia pielęgnacja - Problemem, który często doskwiera psom, są także pchły oraz kleszcze. Jeżeli nasz pies przebywa w domu, musimy pamiętać, aby regularnie go kąpać, czesać, a jeżeli na jego skórze zauważymy pchły, koniecznie sięgnijmy po odpowiedni środek pielęgnacyjny.
Zabawa z psem - Pamiętaj także o tym, aby swojemu psu poświęcać odpowiednią ilość uwagi, aby nie czuł się samotny. To zwierzę stadne, które potrzebuje towarzystwa – jeżeli nie będziesz o tym pamiętać, Twój pupil będzie nieszczęśliwy.

Pies domowy

Pamiętajcie pies to nie zabawka tylko żywa istota !!!


Zwierzęta domowe

Zwierzęta w domu :

Zwierzęta domowe -zwierzęta trzymane przez człowieka w domu dla osobistej przyjemności lub dla towarzystwa, w odróżnieniu od zwierząt chowanych lub hodowanych z innych powodów .

Na pewno więc , każdy kiedyś chciał lub nadal chce posiadać zwierzątko. Wszyscy są inni, więc i dlatego , każdy chce coś innego , jedni chcą rybki , drudzy zaś króliczka ,a trzeci np. psa.
Zwierzęta domowych jest sporo , a także ich opieka jest spora . Dlatego ten post chciałam poświęcić trochę o zwierzętach domowych , a także jakie zwierze wybrać i jak się nim dobrze zaopiekować.

Zwierzak dla dziecka

1. Decyzja o posiadaniu zwierzęcia musi być starannie przemyślana przez wszystkich domowników ,bo może się zdarzyć , że bardzo chcecie mieć kota , a tu się okazuje , że mama jest uczulona na sierść.Więc ,gdy wszyscy domownicy się zgodzą(rodzice) to można zacząć wybierać zwierzę.

2.Wybór zwierzęcia. 
Największym wyborem u dziecka zawsze był i jest pies.
Każdy chciał by mieć psa ładnego , fajnego itd.. , ale niestety pies musi mieć wybieg , bo są osoby , które mieszkają w bloku i kupują psa , który się niestety męczy , dlatego lepszym rozwiązaniem jest kupić jakiegoś gryzonia do bloku.

3.Dom dla zwierzęcia .
Gdy np. chcemy psa wszyscy z domowników się zgodzili i mamy wybraną już wybranego to musimy załatwić mu dom . Jeśli jest to duży pies to możemy mu zbudować lub zakupić budę , albo kojec , chyba że ktoś chce mieć takiego psa w domu  i chce z nim spać albo koło łóżka dać takie łoże dla niego (może być mata dry bed).Tak samo jest z wszystkimi zwierzakami .

4.Akcesoria.
Czyli zabawki, miski - na karmę , itd. Dla każdego zwierzaka trzeba takie akcesoria zakupić oczywiście wiąże się to z wielkimi wydatkami , no cóż dla zwierzaka trzeba poświęcić wszystko .Przykładowe akcesoria:
-miski,dla gryzoni poidełko na wodę i miskę na karmę , rybki możemy sami karmić wsypując pokarm lub zakupić karmik automatyczny , oczywiście zabawki np. dla tchórzofretki tunel , ściółkę - dla kotów (na kuwetę) ,dla gryzoni itd..

5.Pokarm.
Pokarm powinniśmy wybierać starannie .

6.Zakup zwierzęcia .
Zakup oczywiście powinien być starannie jak mówiłam przemyślany . I lepiej adoptować zwierzę nisz kupować w hodowlach .

7.Gdy już będziemy mieć te zwierzę kolejnym ważnym punktem jest oswajanie.
Każde zwierzę musi być oswojone inaczej będzie się bało , a i jeszcze niektóre zwierzęta domowe trzeba czegoś nauczyć np.psa chodzić na smyczy .Dużo ludzi bez doświadczenia myśli ,że jak zakupi zwierze ono będzie wszystko już umiało ,a tak naprawdę zwierzę trzeba nauczyć pewnych rzeczy np. tak jak napisałam wyżej nauczenia psa chodzenia na smyczy.

8. Chodzenia z naszym zwierzakiem do weterynarza.No to jest też bardzo ważne .
Ponieważ zwierze może zachorować ,albo trzeba iść na szczepionkę , albo gdy mamy kotkę i ona jest w ciąży .Pamiętajcie tylko przynajmniej jeden raz trzeba iść do weterynarza nigdy nie dawajmy sami leków , które sami zakupiliśmy ,bo może zaszkodzić i będzie jeszcze gorzej , tak samo jest na człowieku .

9. I ostatni punkt i jeden z najważniejszych zwierzęta potrzebują miłości !!!!!!!!
bo niestety , ale niektóre rodziny kupują takie zwierzątko i od razu je wyrzucają zwierzątko wtedy zle się czuje i niestety trafia do schroniska .

No myślę , że to na tyle bardzo wam dziękuje za przeczytanie i pozdrawiam wszystkie wasze zwierzaki .:D













Zwierzęta na całym świecie

Zwierzęta:

Zwierzęta (Animalia) – królestwo obejmujące wielokomórkowe organizmy cudzożywne o komórkach eukariotycznych, bez ściany komórkowej, w większości zdolne do aktywnego poruszania się. Są największym i najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów. Największą grupę zwierząt stanowią bezkręgowce, a wśród nich owady. Drugą, obok bezkręgowców, grupą zwierząt są kręgowce. Wśród nich tradycyjnie wyróżnia się  ryby płazygadyptaki i ssaki, do których należy również człowiek.

Odżywianie:

Zwierzęta nie potrafią samodzielnie wytwarzać substancji odżywczych. Wszystkie są cudzożywne, tzn. żywią się innymi organizmami, ich szczątkami lub odchodami. W ten sposób żywią się również grzyby. Zwierzęta wyspecjalizowały się w wielu różnych metodach zdobywania i konsumowania pokarmu.

Rozmnażanie:

Niemal wszystkie zwierzęta rozmnażają się płciowo, przynajmniej w pewnym stadium swego cyklu życiowego. Niektóre potrafią rozmnażać się bezpłciowo.

Ciekawostka:

Najstarsze znaleziska kopalne zwierząt – morskie zwierzęta o miękkich ciałach – pochodzą z końca prekambru (fauna ediakarańska – 630 do 542 mln lat temu), natomiast skamieniałości strunowców – z kambru i ordowiku. W kambrze, około 500 mln lat temu, występowali już przedstawiciele wszystkich znanych obecnie typów bezkręgowców.

Myślę,że wam się spodobało a teraz zdjęcie 

Przedstawiciele królestwa zwierząt




wtorek, 29 kwietnia 2014

Zwierzęta Wstęp:

                                                                                                      

Na dobry początek...


Serdecznie witam wszystkie osoby odwiedzające mój blog!!!:)
Nazywam się Kaja i mieszkam w małym miasteczku i bardzo , bardzo interesuje się przyrodą ,  a najbardziej zwierzętami , dlatego też stworzyłam ten blog z myślą , że kogoś zainteresuje ten 
ciekawy temat.
Myślę , że spodoba wam się mój blog , a także jego treść , dlatego zapraszam wszystkich miłośników zwierząt , a także tych co chcą poszukać różnych porad i ważnych wskazówek.
Na koniec chciałabym wam przedstawić mojego zwierzaka - czyli świnkę morską o imieniu Migdałek - jest chłopczykiem ,bardzo przepraszam że nie dałam zdjęcia , ale postaram dać     
zdjęcie ,gdy będę pisała o świnkach morskich .
To już chyba wszystko, jeśli będziecie chcieli zadać mi pytanie lub coś napisać to proszę o pisanie w komentarzach.

Na dzisiaj dziękuje!:D