środa, 25 czerwca 2014

Psy:Owczarek Niemiecki

8.Kolejna rasa psa ,którą wybrałam do opisywania jest Owczarek Niemiecki. 


 

Owczarek niemiecki – jedna z ras psów należąca do grupy psów pasterskich zklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Zaliczany do psów obronnych.

Rys historyczny -Kiedy w Europie Środkowej rozwinął się ruch krynologiczny, a jednocześnie rozwój miast pociągnął za sobą wzrost przestępczości, zrodziło się zainteresowanie psem służbowym. W Niemczech utworzono związek, którego celem było popieranie hodowli psów owczarskich, w których widziano dobry materiał na psa służbowego dla wojska i policji. Związek ten nazywał się Phylax.
Po ośmiu latach działalności Phylaksu powstał nowy związek, utworzony przez rotmistrza Maxa von Stephanitza 3 kwietnia 1899 roku. Kiedy von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem Arturem Mayerem był w Karlsruhe na wielkiej ogólnokrajowej wystawie hodowlanej, ich uwagę zwrócił jeden z prezentowanych na tej wystawie psów. Był to pracujący owczarek w typie pierwotnym, silny, wytrzymały i sprężysty. Pies nazywał się Hektor Linksrhein i stał się nowym nabytkiem von Stephanitza do jego psiarni w Grafrath. Hodowca nadał mu nowe imię Horand von Grafrath i zarejestrował go pod numerem 1 w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.
Właściciel psa opisał go słowami: "Horand ucieleśniał dla entuzjastów rasy spełnienie ich najdroższych marzeń. Był to pies, jak na te czasy, duży (61 cm), o potężnej budowie, pięknych liniach i szlachetnej głowie. Był silny i sprężysty, jak stalowy drut. Jego wspaniałej budowie odpowiadał charakter. Horand był cudowny w posłusznej wierności dla swego pana, był prostolinijny i szczery. Miał naturę gentlemana, połączoną z nieograniczoną pasją życia i pracy. Mimo że nie przeszedł gruntownej tresury w młodym wieku, był przy boku swego pana uważny na jego najmniejsze skinienie. Pozostawiony sam sobie, stawał się skończonym rozrabiaką i niepoprawnym prowokatorem bójek. Zawsze dobrze usposobiony wobec spokojnych ludzi, nieufny, ale nieulękły wobec obcych, uwielbiał dzieci. Jego błędy w zachowaniu były wadami wychowania, nigdy skłonnościami charakteru. Horand cierpiał po prostu na nadmiar niespożytej energii, był szczęśliwy i wniebowzięty, kiedy ktoś się nim zajął – był wtedy najszczęśliwszym z psów."
Max von Stephanitz swoje założenia hodowlane oraz doświadczenia związane z tym przedsięwzięciem opisał w monografii Der Deutsche Schäferhund in Wort und Bild.
Od chwili odkrycia Horanda, von Stephanitz i jego współpracownicy rozpoczęli poszukiwanie suk, w których występowały elementy zbliżone do Horanda, aby rozpowszechnić jego typ. Wstępnie selekcjonowano szczenięta tuż po urodzeniu, a końcowa selekcja następowała w wieku, kiedy ich charakter, temperament i budowa mogły być ostatecznie zakwalifikowane.
Hodowlę owczarka niemieckiego budowano na Horandzie i jego potomkach, stosując inbred i ostrą selekcję potomstwa. Nowa krew do chowu wsobnego była wprowadzana przez suki, zawsze jednak pochodzące z użytkowych gniazd pasterskich. W wyniku chowu krewniaczego i upodobań niektórych hodowców do dużych psów, hodowla owczarka przybrała w pierwszym ćwierćwieczu XX stulecia nie taki kierunek, jaki obrali założyciele rasy. Około 1925 roku psy tej rasy, jako całość, stały się wysokie, kwadratowe i niezgrabne, brak im było cech, które były wymagane przez Stephanitza jako ideał. Notowano ponadto coraz więcej wad charakteru oraz mnożyły się braki w uzębieniu. W roku 1922 Max von Stephanitz wprowadził system regularnych przeglądów licencyjnych, na których analizowano i przeprowadzano surową krytykę, każdego kandydującego do rozpłodu psa, z dokładnym opisem i poleceniem, jak go hodować.

Wygląd -Owczarek niemiecki wygląda na silnego, masywnego psa. Z powodu podobieństwa do wilka, mylnie nazywany wilczurem.
Głowa : Proporcjonalna do wielkości tułowia (długość około 40% wysokości w kłębie). Sucha o umiarkowanej szerokości między uszami. Długość mózgoczaszki równa się około 50% całej długości głowy, szerokość mózgoczaszki u psa nieco większa, a u suki nieco mniejsza niż jej długość.Czaszka widziana z góry stopniowo i równomiernie zwęża się od uszu ku wierzchołkowi nosa. Czoło nieznaczne wypukłe ze słabo widoczną bruzdą. Krawędź czołowa słabo zaznaczona ukośnym przejściem od czoła do grzbietu nosa. Kufa mocna, długa, sucha. Grzbiet nosa jest prosty o linii prawie równoległej do przedłużonej linii czoła. Policzki lekko zaokrąglone, nie wystające. Szczęki i żuchwa silnie rozwinięte. Wargi suche, dobrze przylegające. Uzębienie mocne i pełne (42 zęby: 20 w szczęce i 22 w żuchwie). Zgryz nożycowy z dobrze przylegającymi do siebie siekaczami szczęki i żuchwy. Oczy są średniej wielkości w kształcie migdału, osadzone lekko skośnie, nie wyłupiaste, o barwie dostosowanej do umaszczenia, możliwie ciemne. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone, szersze u nasady, stojące, prosto trzymane, ostro zakończone, z małżowiną skierowaną do przodu.
Szata i umaszczenie : Umaszczenie najczęściej spotykane u owczarków niemieckich to czarne podpalane, czarne z rudym, brązowym, czerwonym, płowym lub jasnoszarym podpalaniem, czaprakowate wilczaste, żelaziste, od jasnoszarego do ciemnoszarego, czerwonożółte, czerwonobrązowe z siodłem, czaprakowate, wilczaste, ciemno-wilczaste, bi-color (czarne z podpalanymi łapami) oraz czarne, jednolite bądź z regularnymi czerwonobrązowymi do białoszarych oznakami. Znaczenia takie jak mała biała plamka na piersi i palcach lub bardzo jasne umaszczenie wewnętrznej strony nóg dopuszczalne, choć niepożądane.
Maść szczeniaka można ustalić ostatecznie dopiero po zmianie okrywy pierwotnej na wtórną, po zakończeniu porostu włosów pokrywowych. Zdarza się maść blue sable (niebieska podpalana), jaka wyklucza zwierze z hodowli. Wykluczone z hodowli są też osobniki białe (albinosy) lub kremowe, choć są uznawane w klubach ras. Istnieją dwie odmiany, krótkowłosa i długowłosa (uznana jako nowa odmiana owczarka niemieckiego w Polsce przez Związek Kynologiczny i na świecie przez FCI od 01.01.2011 r.). Są także owczarki niemieckie szorstkowłose, również nie uznawane przez FCI.
Szata składa się z sierści podwójnej, z podszerstkiem. Włos okrywowy jest prosty, gęsty, twardy i mocno przylegający. Podszerstek obfity i miękki. Na głowie, przedniej stronie nóg i łapach włos dość krótki. Na szyi, zadzie, tylnych partiach nóg włos dłuższy, bardziej obfity i gęsty. Owczarek niemiecki linieje 2 razy w roku.

GermanShep1 wb.jpg


Zachowanie i charakter -Owczarek niemiecki powinien być psem żywiołowym, energicznym. Jest psem inteligentnym, posłusznym i lojalnym. Szybko i chętnie się uczy, współpracuje. Wymaga od właściciela zapewnienia dużej ilości ruchu i zajęcia. Psy nieprawidłowo socjalizowane i źle wychowywane mogą stać się lękliwe, nerwowe, co może prowadzić do agresji bądź histeryczności psa.

Zdrowie i pielęgnacja -Przeciętna długość życia psów tej rasy to ok. 13 lat. Spotykanymi schorzeniami u owczarków niemieckich są:

dysplazja stawów biodrowych
przerost gruczołu krokowego (prostata)
zmiany alergiczne
dysplazja stawów łokciowych 
gnilec
psy tej rasy przejawiają średnie ryzyko do wystąpienia skrętu żołądka.
enostoza - młodzieńcze zapalenie kości.
- nowotwory.

Niezwykła Popularność -Owczarek niemiecki to jedna z najpopularniejszych ras w Polsce, jak i na świecie. W Wielkiej Brytanii pies ten zajmuje 5 miejsce na liście popularności. Sławę owczarki niemieckie zdobyły m.in. dzięki filmom "Czterej pancerni i pies", "Komisarz Rex", "Rin Tin Tin", "Przygody psa Cywila","Komisarz Alex".



A teraz wszystko o nich :

kraj pochodzenia: Niemcy
rok dodania wzorca: 1991 
numer FCI: 166
Długość życia: do 13 lat (około)
Pies wzrost: 60 - 65cm
Suka wzrost: 55 - 60cm
Pies waga: 35 - 40kg  
Suka waga: 25 - 30kg


A teraz notatka , dla wszystkich co chcą hodować psa tej rasy lub po prostu go posiadać :) :

1. Aktywność ruchowa : Psy o wysokim zapotrzebowaniu na ruch. Mając psa rasy należącej do tej kategorii musimy być przygotowani do spędzania dużej ilości czasu na spacerach i dodatkowo zapewnić możliwość „wybiegania się” bez smyczy. Jeśli pies nie otrzyma odpowiedniej dla niego dawki ruchu mogą pojawić się tzw. problemy wychowawcze, nerwowość, depresja...
2. Inne za i przeciw : Musisz także wziąć pod uwagę opłaty związane np. z wyjazdem na urlop czy udziałem psa w bójce czy też niespodziewanym wypadku itp. Decydując się na owczarka niemieckiego musisz podjąć kolejną ważną decyzję: pies czy suka? Suki są mniejsze, spokojniejsze, łatwiejsze do tresury, ale u samców silniej odzywają się cechy charakterystyczne rasy. Jeśli mamy do wyboru psa już podrośniętego i szczenię. Wybierzmy szczeniaka. Łatwiej go ułożymy i będziemy mogli obserwować jak dorasta i się rozwija, co tez daje pewną dozę zadowolenia z dobrze wypełnianych obowiązków opiekuna. 
3. Koszty utrzymania owczarka niemieckiego :Koszty utrzymania psa tej rasy są przeciętne i nie odbiegają znacząco od kosztów związanych z innymi rasami.Miesięczny koszt utrzymania obejmuje wyżywienie karmą dobrej jakości, strzyżenia (jeśli jest wymagane), szczepienia i podstawową opiekę weterynaryjną, uśrednione do jednego miesiąca.
Nie obejmuje wydatków związanych z leczeniem w przypadku choroby, kosztów szkolenia psa, kosztów wystaw i innych dodatkowych wydatków. (215 złotych miesięcznie).
4. Pies przyjazny dziecku : Pies tej rasy może być tzw. psem rodzinnym. Jest opanowany i cierpliwy. Lubi zabawy z dziećmi. 

Uwaga!!! : Oznaczenie to odnosi się ogólnie do rasy, ale nie daje całkowitej pewności co do każdego osobnika w rasie. Nawet w rasach o zwykle łagodnym usposobieniu, może zdarzyć się osobnik nie nadający się do wychowywania z dziećmi. Nie wolno pozostawiać dziecka samego z żadnym psem i obdarzać go całkowitym zaufaniem. Ich wspólne zabawy powinny zawsze być pod kontrolą dorosłych. 
5. Tolerancja innych zwierząt : Pies tej rasy powinien być przyjazny w kontaktach z innymi zwierzętami. Cecha ważna jest dla właścicieli psa, którzy nie ograniczają się do posiadania jednego zwierzęcia pod swoim dachem. 

Uwaga!!! :Każdy pies jest drapieżnikiem i instynkt pogoni za poruszająca się zdobyczą, może się zawsze ujawnić, nawet u ras uważanych za najspokojniejsze. Także w rasach o niezwykle łagodnym usposobieniu, może zdarzyć się osobnik nie nadający się do trzymania go w większym stadzie.
6. Dobry  stróż :Pies tej rasy jest idealnym stróżem domostwa. Jest czujny i posiada najczęściej silny instynkt terytorialny. Ważne, aby psy należące do ras stróżujących, od pierwszych dni przechodziły odpowiednia socjalizację a następnie uczestniczyły w kursach posłuszeństwa, ze względu na większe niż w innych rasach prawdopodobieństwo niechcianego atakowania. 

 A o to szczeniak tej rasy psa (jak zauważyliście psy tej rasy jako szczeniaki -maja klapnięte uszy ;).







A teraz jakie znam hodowle psów tej rasy , jak by się ktoś zainteresował :

- hodowla ,,Tensor''
- hodowla ,,Artrox''
- hodowla ,,Pajęcze Sieci''
- hodowla ,,Miasto Smoka''
- hodowla ,,Abakon''
- hodowla ,,Mavic''
- hodowla ,,Redstar''



Mam nadzieje , że o owczarkach niemieckich post się spodobał :) i , że tyle wystarczy hodowli tych ras... a tak wogule już dawno nie wchodziłam na bloga prawie 2 miesiące :O i naprawdę chciałam was przeprosić , a zwłaszcza tych , którzy naprawdę czekają na te posty  , postanowiłam się poprawić i już jutro postaram się zrobić nowy post o dogu niemieckim , a później ... czyli ostatnia rasa to będzie moja ulubiona rasa psa niestety nie mogę jej zdradzić , ale dam wam wskazówki ta rasa jest olbrzymia koloru czarnego , biało - czarnego i brązowego ma klapnięte uszy , lubi się ślinić i kocha dzieci , a i ta rasa psa wystąpiła w bajce pt.: ,,Piotruś Pan ''. - nazywała się Nana . No i myślę , że jak już zgadniecie no napiszcie w komentarzach jak to rasa psa. To już chyba na tyle no to dziękuje za obejrzenie bloga i jeszcze raz przepraszam ,a i jeszcze pozdrawiam wszystkich właścicieli tej rasy psów i ich miłośników :)